VINGA
Tisdag 24 juni 10:30-15:15
Eventet är utsålt
Gå vidare till väntelistan så har du kanske möjlighet att få en plats senare.
Följ med på en härlig tur till Vinga med MS Fjordskär.
Vinga ligger ca 10 sjömil utanför Göteborgs centrum. Svenska staten äger Vinga sedan 1934 och är ett naturreservat sedan 1987.
Vinga är den yttre gränsen mot det mäktiga Västerhavet i Göteborgs skärgård och att vandra över än och se när vågorna slår in mot klipporna är en upplevelse. Ön är ca 1000 mter lång i väst-ostlig riktning och 500 m bred i nord-sydlig och ligger som västerhavets sista utpost.
Evert Taube växte upp på Vinga, då hans far var fyrmästare på ön. Taube har beskrivit sin barndom som mycket lycklig, präglad av fiske,sjöfart och historier om frammande länder och livet till sjöss.
Samling Saltholmens brygga, skyltat Börjessons utflyktsbåtar.
Samling kl 10:15 båten avgår 10:30
Båtresa ca 40 min, man kan sitta både inne och ute
Hemresa från Vinga ca 14:15
Ingen medhavd mat eller dryck får förtäras på båten.
Du tar med egen matsäck, det finns grillmöjligheter på Vinga(grillkol kommer att finnas på plats) Det finns sittplatser under tak. Vinga har en kiosk i hamnen som säljer glass och läsk.
PRIS 395 kr T o R inkl guidning på ön som tar ca 1 timma.
Anmälan:www.biljettkiosken.se/spfalvsborg
Kontaktperson : Ewa Öhman
e-post: ewa.ohman@outlook.com tel 070 5889295
Plats: Vinga, Västra Frölunda
Datum: tisdag 24 juni 10:30-15:15
Pris: 395 kr + serviceavgift
|