Start
Steg 1
Steg 2
Slutför bokning
Konsert med Salamander Duo

Söndag 30 mars 13:00-14:20
Biljett inkluderar konsert och fika bestående av kaffe/te och dessertpaj med vispad grädde.

Upplev Göteborgsbaserade Salamander Duo, som bjuder på en magisk musikupplevelse med folkmusik från olika judiska traditioner. På programmet står sefardiska folkvisor från Medelhavsområdet med rötter i de medeltida spanska judarnas kultur, andliga sånger från chassidiska traditioner och en touch av livfull klezmer.

Utdrag ur recension i Lira Musikmagasin nr 3 2018:
"...en tydlig ton av äkthet. Hade någon spelat in dessa visor för tre hundra år sedan, eller när visorna formades, hade de nog sjungits precis så här.”

Vi firar dessutom två särskilda anledningar: jubileumsåret för judar i Sverige, som uppmärksammar 250 år av judiskt liv i landet, och Euphrosyne Abrahamsons födelsedag den 24 mars 1834. Euphrosyne var hustru till August Abrahamson och en betydelsefull del av Nääs rika och unika historia.

• Dörrarna öppnas kl 13:00
• Konsert kl 13:30–14:20

Plats: Nääs Slott och Kaffestugan

Arrangör: August Abrahamsons stiftelse i samarbete med Kultur & Bibliotek Lerum


Kombinera konserten med en guidad visning av slottet kl 12 eller kl 15 till rabatterat pris!

I nästa steg har du även möjlighet att boka en guidad slottsvisning i anslutning till konserten för endast 100 kr (ord. pris 160 kr). Begränsat antal platser.


Pressfoto: Stig-Magnus Thorsén

Plats: Nääs Slottsbod & Kaffestuga, Nääs
Adress: Nääs Allé 12, Floda

Datum: söndag 30 mars 13:00-14:20
Pris: 190 kr inkl kaffe och dessertpaj med grädde

60 biljetter kvar


Välj antal biljetter.
Antal biljetter:
Nästa